Сучасні знання в окремих галузях науки і відповідних їм наукових дисциплінах, являють собою практично нескінченну область теоретичних досліджень і дослідницьких експериментів, що служать в загальному вигляді інструментом розвитку людської цивілізації, а більш конкретно, на рівні інтересів особистості-вченого – підвищення можливостей його професійної і творчої самореалізації.
Дана самореалізація для вченого, який вже має ступінь кандидата наук або Ph.D (доктора філософії) в певній сфері, можлива за умови написання і захисту докторської дисертації, результатом чого є здобуття вченого (наукової) ступеня доктора в конкретній (відповідно до офіційно затвердженого переліку ) області наук.
Що з себе представляє докторська дисертація?
Докторська дисертація, або більш формально – дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук, являє собою наукову роботу, в якій відображено матеріал і результати досліджень докторанта (здобувача ступеня доктора наук), що мають особливе значення в розвитку певної галузі науки. За своїм змістом докторські дисертації – це роботи особливої цінності, тому вони повинні бути виконані на істотно більш високому рівні, ніж кандидатські дисертації або Ph.D-роботи. Їх відрізняє не тільки значно більший обсяг (зазвичай більше 300 сторінок, п’ять розділів) і використання дуже великого списку використаних джерел, але, перш за все, наукова значущість обраної теми і роль, яку здатне зіграти впровадження отриманих і відображених в роботі результатів як в поглибленні знань в науковій області, так і в рішенні проблем практики.Як потрібно готуватися до написання докторської дисертації?
Підготовка до написання докторської дисертації пов’язана з наступним:- необхідністю набагато більш поглибленого дослідження проблематики, окресленої темою, предметом і об’єктом дослідження;
- потребою вивчення великого масиву актуальних наукових літературних джерел;
- наявністю глибоких знань за обраною спеціалізацією і наукової професійної практики.
- розробка плану роботи;
- збір, аналіз, узагальнення та структурування вихідних матеріалів;
- написання теоретичного блоку дослідження на основі аналізу матеріалу;
- проведення наукових досліджень із залученням існуючої методології та можливою її зміною, удосконаленням;
- аналіз і інтерпретація отриманих результатів дослідження;
- подання наукового тексту відповідно до діючих правил оформлення докторської дисертації.