You are here:

Кандидатська дисертація

Написання і захист кандидатської дисертації (або, більш офіційно – дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук) є обов’язковою умовою для присвоєння наукового ступеня кандидата наук в певній сфері. За своїм змістом дисертація на здобуття кандидатського ступеня є науково-кваліфікаційною роботою, в якій повинно міститися обґрунтоване рішення будь-якої конкретної задачі у певній області знань. У ній повинні бути викладені актуальні і обґрунтовані з наукової точки зору розробки, які мають значення для розвитку науки. У той же час, на практиці, працюючи над дисертацією, здобувачі стикаються з цілим комплексом проблем і обмежень, які не дозволяють їм створювати якісний науковий текст, сформулювати і аргументувати нові наукові рішення, представити в своїй дисертаційній роботі гідну уваги наукової громадськості наукову новизну.

Корисні поради по написанню кандидатських дисертацій

Що ж є головним обмеженням для здобувача при написанні кандидатської дисертації? Таким обмеженням є нездатність або неготовність працювати творчо, системно, осмислено, цілеспрямовано. І якщо в першому випадку (у разі нездатності) складно дати якісь поради щодо вирішення проблем написання якісної наукової роботи, то в другому (у разі неготовності), корисними будуть наступні рекомендації.

Рішення поставлених завдань

Навчіться самостійно ставити завдання і шукати шляхи їх вирішення, працюйте творчо. Навики вирішення чітко поставлених викладачами завдань, яким найчастіше навчають здобувача в школі, коледжі, університеті, в даному випадку недоречні. Ви повинні бути готові формулювати завдання самі, обґрунтовувати їх актуальність, шукати шляхи їх вирішення власними силами. Не сподівайтеся тільки на наукового керівника. Більш того, хороший науковий керівник завжди оцінить Ваш творчий підхід і розумні ініціативи. Починати не обов’язково з глобальних завдань і вирішення надважливих проблем – спробуйте створити модель «завдання-дослідження-рішення» на рівні доповіді або наукової статті, розвивайте свої навички від малого до великого, далі, якщо конкретні ідеї захоплять Вас і Вам буде цікаво – це може стати основою або частиною Вашої дисертації.

Робота з джерелами

Навчіться працювати з джерелами. Результатом даної роботи має стати не реферат з частин чужих робіт (це не допоможе Вашій дисертації, а найчастіше – зашкодить, програми по виявленню запозичень в текстах зараз працюють дуже добре), а поглиблене розуміння Вами проблематики і структурування наявних на даний момент знань. В принципі, завданням аналізу літератури в дисертаційному дослідженні найчастіше і є структурування (виділення груп поглядів щодо вирішення проблеми, яку Ви розглядаєте), узагальнення матеріалу (подання знань більш доступно і зрозуміло) і, звичайно, обґрунтована, коректна, з належною мірою поваги до праці своїх старших колег-дослідників, наукова критика, але не заради критики як такої, а з метою виділення досі не вирішених в науці проблем, щодо яких Ви маєте сміливість, знання і готовність запропонувати свої рішення і пропозиції.

Системність

Навчіться працювати системно (регулярно, послідовно, цілеспрямовано). В першу чергу сформулюйте план дисертаційної роботи і узгодьте використання цього пароля з науковим керівником, затвердите тему і план дослідження на кафедрі. Після чого складіть свій «робочий план» і дуже постарайтеся його дотримуватися. Але – цей план повинен припускати реалізацію «гранично короткострокових планів». Дуже часто варіанти «написати розділ за півроку» не працюють. На початку періоду «…ще все попереду», а ближче до кінця – «…це нереально важко, і хто ж зможе так швидко». Наприклад, Ваш ефективний робочий план може припускати написання «не менше однієї сторінки тексту в день», або роботу над дисертацією «не менше години в день». Потроху, – але йдіть до мети. При цьому обов’язково відпочивайте (в міру розумного, інакше працювати можна взагалі розучитися), природно, можуть бути форс-мажори і непередбачені ситуації, які унеможливлять Вашу роботу на певний період, але це повинні бути винятки з правила, а не традиційна практика виправдань бездіяльності . І, що дуже важливо, – не чекайте «натхнення» і «музу», нехай вони чекають Вас в призначений Вами час в місці, де Ви працюєте, біля Вашого комп’ютера або ноутбука. Привчіть їх до цього. Спочатку може бути дуже непросто, але ніхто не говорив, що писати дисертації просто, але потім Вам сподобається, обіцяємо. Як тільки Ви будете бачити результати Вашої системної роботи – це буде мотивувати Вас краще всяких «муз» і навіть краще Вашого улюбленого і шанованого наукового керівника. Ідіть до своєї мети! Удачі Вам!

Залишились запитання?

Відповімо!

Напишіть нам в мессенджер!

Або напишіть нам на e-mail

info@disser-ua.com