You are here:

Диплом MBA, EMBA та DBA

МВА-дипломи

Перші школи MBA були створені в США на початку 1950-х років, але спроби системно навчати підприємців з метою формування у них навичок ефективного управління компаніями робилися ще в ХІХ столітті. Протягом наступних десятиліть важливість програм підготовки фахівців з управління в плануванні їх кар’єри систематично зростала.

В результаті диплом MBA (Магістра ділового адміністрування, англ. – Master of Business Administration) широко визнаний в діловому світі ХХI століття як свідчення передових управлінських знань і важливих компетенцій, необхідних роботодавцем.


Наявність диплома MBA підтверджує професійну компетентність його володаря і відкриває шлях до активного розвитку його кар’єри керівника в різних сферах сучасного бізнесу. До навчання за програмою МВА допускаються менеджери, які вже мають досвід професійної діяльності і певні навички, володіють необхідним рівнем освіти, знаннями і компетенціями.

Навчання за програмою МВА в сучасному бізнес-середовищі перестало бути дорогим доповненням для прискорення професійної кар’єри менеджерів. Сьогодні це – реальний інструмент, який приносить саму відчутну капіталізацію освоєних і застосованих на практиці сучасних управлінських знань і, що ще більш важливо, навичок вирішення конкретних проблем, сформованих на основі компетентного аналізу моделей і бізнес-кейсів. Диплом MBA якраз і є підтвердженням придбання і закріплення універсальних навичок в управлінні бізнесом.

Зазвичай курс МВА триває 2-3 роки. Для отримання диплому МВА необхідно не тільки освоєння певного обсягу знань за програмою курсу, а й написання кваліфікаційної дипломної роботи, яка, незважаючи на деякі відмінності в різних Школах МВА, в загальному вигляді передбачає аналіз існуючого досвіду та самостійний пошук шляхів вирішення конкретних управлінських проблем.

В рамках навчання також формуються навички з ведення переговорів і прийняття управлінських рішень в умовах невизначеності та ризиків. Такі знання і навички призначені для людей, які прагнуть зайняти керівні посади, керувати середніми і великими компаніями.
Досить часто менеджери, які хочуть отримати диплом МВА, успішно пройшли курс і освоїли необхідні знання та навички, повністю зосереджені на професійній практиці, і у них немає часу, щоб належним чином підготуватися саме до процесу написання дипломного проекту МВА.

Найчастіше саме формування тексту роботи не в повній мірі відповідає навичкам, якими володіють менеджери, які компетентні, наприклад, більше в вирішенні практичних бізнес-питань, а не написання текстів. З іншого боку, ці люди володіють необхідними знаннями, що належать до сфери управління, є фахівцями з конкретних предметів і пов’язують своє подальше життя з менеджерської кар’єрою.

В цьому випадку корисним буде співпраця таких людей з консалтинговими компаніями, що спеціалізуються на допомозі в написанні кваліфікаційних робіт рівня МВА. Така співпраця базується на розумінні та прийнятті власних можливостей і обмежень, взаємодопомоги і готовності до забезпечення професійного успіху майбутнього МВА-фахівця.

DBA-дипломи

DBA (Доктор ділового адміністрування, англ. – Doctor of Business Administration) є найвищим ступенем в області ділового адміністрування. Поряд із ступенем Ph.D. (Доктор філософії). Являє собою вищу академічну кваліфікацію в певній області знань.

DBA є окремим докторським ступенем, який традиційно використовується для підтвердження високої кваліфікації представників бізнес-середовища.Якщо в українській нормативній базі еквівалентом рівня DBA в сфері економіки і бізнесу можна вважати ступінь доктора наук у відповідних (економіка, менеджмент) сферах, то, наприклад, в США ступінь «Доктор ділового адміністрування» визнаний Національним науковим фондом як науковий ступень і поширений поряд зі ступенем Ph.D.

При цьому традиційно, в розвинених країнах, кар’єра володаря Ph.D зосереджується на розвитку оригінальних академічних знань, в той час як DBA орієнтується на прикладні дослідження і рішення практичних проблем. Хоча, так буває далеко не завжди і можливо кардинальна зміна кар’єрних пріоритетів власників кожних з цих ступенів.

Програми DBA мають на меті не тільки сприяти розвитку теорії бізнесу, а й розвитку фахової менеджерської практики. Як правило від здобувача такої міри потрібна наявність значного досвіду роботи в бізнесі, особливо на керівних посадах, пов’язаних з вирішенням завдань стратегічного характеру.

DBA спеціалізується в таких областях, як наука управління, управління інформаційними технологіями, організаційна поведінка, економіка, маркетинг, фінанси тощо. Як і у випадку з іншими докторськими програмами, навчальні плани можуть пропонуватися на умовах повної або часткової зайнятості здобувача. Середня тривалість проходження здобувачем програми DBA – 4 роки (в разі очного навчання).

Здобувачі DBA, що пройшли необхідну програму підготовки, представляють на захист кваліфікаційну роботу – дисертацією, – яка містить оригінальні наукові дослідження і відображає здатність здобувача вирішувати серйозні проблеми управлінської практики.

EMBA-дипломи

Освітній сегмент MBA зростає в міру зростання розуміння бізнес-професіоналів, що MBA-диплом є не тільки підтвердженням професійного статусу, а й реальним доказом придбання додаткових навичок в управлінні бізнесом або створення нових підприємств.
Чим більше змінюється економіка, тим цінніше знання, отримані в рамках програм MBA, де надається велике значення саме практичним навичкам, де не бракує в базовій інформації про економіку і кількісному аналізі.

Один з різновидів МВА-програм – Executive MBA (EMBA), – це програма магістра ділового адміністрування, спеціально призначена для керівників компаній та старших менеджерів. Програма дозволяє їм вчитися і працювати над отриманням цього ступеня, продовжуючи при цьому свою професійну діяльність на постійній основі.

Студенти EMBA, як правило, мають значний досвід роботи ще до вступу на програму. Програма EMBA передбачає аудиторні заняття вечорами і на вихідних, онлайн-навчання, а також відвідування періодичних коротких сесій. При цьому дана програма еквівалентна програмі повного дня MBA за обсягом і вимогами і триває зазвичай до двох років.

Інтенсивні модульні курси для підвищення кваліфікації менеджера є основним мотиватором для керівників, які в результаті навчання отримують можливість розширити свої кар’єрні перспективи.
Як і будь-яка інша програма MBA, ЕMBA зазвичай передбачає написання і захист кваліфікаційної роботи. В даному випадку, для зайнятого студента, який поєднує практичну діяльність з навчанням, доцільно звернутися за допомогою до досвідчених консультантів, які надають кваліфіковану підтримку і мають навички роботи зі специфічними текстами (навчально-науковими роботами).

Купуючи нові знання і навички, випускники програм ЕMBA (як і інших програм MBA та володарі ступенів DBA), не тільки отримують реальну можливість протистояти викликам майбутнього, але і здатні в значній мірі створювати його на своїх умовах, стаючи важливим і впливовим суб’єктом управлінських процесів!

Залишились запитання?

Відповімо!

Напишіть нам в мессенджер!

Або напишіть нам на e-mail

info@disser-ua.com