Індикатором того, що процес навчання майбутнього вченого реалізований системно і якісно, є придбання їм глибоких теоретичних знань в конкретній галузі науки, розуміння специфіки цієї галузі і методів її вивчення, здатність застосовувати ці методи в процесі здійснення теоретичних досліджень і вирішення наукових завдань, що дозволяють вирішувати конкретні проблеми практики.
Вчений повинен демонструвати творчу оригінальність, сприяючи, таким чином, науковому прогресу, його роботи повинні «…нести істотний внесок в розвиток наукової дисципліни», а сам вчений – «…продемонструвати науковому співтовариству результати своєї наукової діяльності».
У світовому науковому середовищі основним способом, за допомогою якого вчений дані результати представляє, стаючи при цьому об’єктом оцінки наукової спільноти, є написання і захист Ph.D.-проекту.
Наслідок цього (при успішному результаті) – здобуття наукового ступеня «Доктор філософії» (лат. – Philosophiæ doctor, скорочено – Ph.D., PhD або D.Phil.).
Що означає Ph.D ступінь
Даний ступінь в Україні введений з липня 2016 року в якості основного індикатора кваліфікаційного рівня, що підтверджує статус вченого замість ступеня кандидат наук (присудження якого завершиться до 31 грудня 2019 (після проведення захисту кандидатських дисертацій особами, що вступили до аспірантури в 2015 році)). При цьому «доктор філософії» є як освітнім, одержуваним на основі ступеня магістра, так і, одночасно, першим науковим ступенем. Ph.D.-ступінь присуджується спеціалізованою вченою радою наукової установи (вищого навчального закладу) на підставі успішного виконання здобувачем науково-освітньо програми і публічного захисту Ph.D.-проекту в спеціалізованій вченій раді.Кому присуджується Ph.D ступінь
Крім засвоєння необхідних знань, найважливішою умовою отримання ступеня доктора філософії у певній сфері є написання якісної наукової роботи, яка відповідає формальним вимогам і містить наукову новизну, і її успішний захист. Така робота являє собою Ph.D.-проект. Саме в процесі підготовки Ph.D.-проекту три основних компоненти наукового методу розглядаються більш строго, ніж в разі магістерської дисертації:- здатність самостійно формулювати дослідницьку задачу;
- здатність вибирати і застосовувати методи дослідження і формувати наукові результати в отриманих результатах дослідження;
- можливість уявити ці результати в письмовій формі, відповідно до формальних вимог, послідовно, структуровано, дотримуючись наукового стилю викладу.